Kompensatory gumowe
Zgromadzone w naszym asortymencie kompensatory są elementami konstrukcji rurociągowych w różnego rodzaju obiektach, a ich zadanie polega na pochłanianiu drgań, którym mogą podlegać przewody.Oferowane podzespoły wykonuje się ze specjalnego gumowego materiału – właśnie on w dużej mierze decyduje o ich pożądanych właściwościach. Poza skutecznością w pochłanianiu naprężeń i wibracji można do nich zaliczyć wysoką wytrzymałość mechaniczną ( dzięki syntetycznemu wzmocnieniu ), elastyczność i odporność na niekorzystne oddziaływanie czynników zewnętrznych.
Zastosowanie kompensatorów gumowych
Wszelkiego rodzaju rurociągi działają w trudnych warunkach, a specyfika ich pracy sprawia, że generują różnego typu przeciążeń, w tym m.in. drgania. Aby uniknąć niepożądanych efektów tego zjawiska, stosuje się rozmaite rozwiązania, których celem jest zabezpieczenie przed nimi, takie jak dostępne w naszej ofercie kompensatory gumowe. Ich wszechstronność polega m.in. na tym, że skutecznie przejmują na siebie obciążenia zarówno poprzeczne, jak i kątowe, chroniąc tym samym instalację rurociągową przed ich skutkami.
Oferowane elementy montuje się w obrębie układów i urządzeń odpowiedzialnych za emitowanie wibracji, takich jak:
- pompy,
- jednostki napędowe,
- turbiny.
Z tego względu znajdują zastosowanie m.in. w obiektach w rodzaju oczyszczalni ścieków, węzłów cieplnych, systemów oczyszczania wody czy pompowni ścieków. Kompensatory gumowe efektywnie zabezpieczają infrastrukturę rurociągową przed przeciążeniami, przedłużając jej żywotność i obniżając prawdopodobieństwo usterek oraz awarii.
Korzyści z zastosowania kompensatorów gumowych
Z uwagi na często pojawiające się wymagające warunki, w jakich pracują kompensatory gumowe, muszą one spełniać najsurowsze kryteria dotyczące wytrzymałości na czynniki zewnętrzne. Zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego oferujemy wyłącznie elementy przystosowane do działania w skrajnych temperaturach zewnętrznych oraz pod znacznym ciśnieniem. W zależności od typu, materiału wykonania i parametrów technicznych poszczególne produkty nadają się do rurociągów transportujących różne ciecze, np. wodę, ścieki, szlamy.
Zamontowanie kompensatora gumowego pozwala na zmniejszenie prawdopodobieństwa nieszczelności w przewodach, osłabiając drgania i sprawiając, że instalacja jest chroniona przed ich przenoszeniem na długich odcinkach. Wibracje stają się dzięki temu na tyle niewielkie i podlegają błyskawicznemu pochłanianiu, że przestają być groźne dla rurociągu. Umożliwia to zachowanie jego optymalnych właściwości i maksymalnej efektywności bez ryzyka osłabienia połączeń z powodu powtarzających się obciążeń, za których niwelowanie odpowiadają oferowane w naszym sklepie produkty.
Zadanie kompensatorów gumowych polega na:
- pochłanianiu wibracji wynikających m.in. ze skoków ciśnienia czy zmian temperatury w rurociągu,
- ograniczeniu naprężeń przewodów,
- zabezpieczeniu rur przed zmianami położenia, które mogą być skutkiem rozszerzalności cieplnej.
FAQ – pytania i odpowiedzi na temat kompensatorów gumowych
Czy istnieje możliwość użycia kompensatorów gumowych w podciśnieniu?
Tak, jednak nie wszystkich – konieczne jest dobranie modelu o odpowiednich pod tym kątem parametrach.
Czy produkt może być montowany w instalacjach dostarczających ciecze agresywne chemicznie?
Tak, choć podobnie jak w przypadku poprzedniego pytania, zależy to od specyfiki danego modelu kompensatora, w tym przypadku musi on być wyposażony we wkładkę z PTFE.
Czym się różnią wersje Kompensatorów obrotowych od nieobrotowych?
W tej pierwszej wersji Kompensatorów stalowy kołnierz można obracać wokół gumowego Mieszka. Kompensatory nieobrotowe posiadają większą i mocniejszą powierzchnię uszczelniającą, dlatego mogą być stosowane do większych ciśnień, natomiast ich stalowe kołnierze są zawsze w jednej pozycji w stosunku do gumowej przylgi.